اخبار تکنولوژیبلاگ

پایان فلش پلیر در دستگاه‌های موبایل

ساعاتی پیش شرکت Adobe با انتشار بیانیه‌ای به صورت رسمی اعلام کرد توسعه فلش پلیر برای دستگاه‌های موبایل را متوقف خواهد کرد. بر این اساس نسخه ۱۱٫۱ فلش پلیر آخرین نسخه این نرم افزار بر روی دستگاه‌های موبایل خواهد بود. البته Adobe به توسعه و فعالیت روی فلش پلیر برای رایانه‌های شخصی ادامه خواهد داد و هم اکنون نیز کار بر روی نسخه ۱۲ فلش پلیر شروع شده است. همچنین این شرکت اعلام کرده از این پس به صورت متمرکزتری روی HTML5 فعالیت خواهد کرد.

البته پایان فلش پلیر روی دستگاه‌های موبایل به معنی پایان فلش برای این دستگاه‌ها نیست، Adobe همچنان به توسعه AIR و نرم افزارهای native فلش ادامه خواهد داد و می‌خواهد برنامه‌های native فلش به صورت فعالتری در تمام appstore های مطرح موبایل ـ مثل Itunes appstore, android market, blackberry app world ـ حضور یابند.

به هر حال با پایان کار فلش پلیر در دستگاه‌های موبایل، استفاده از فلش پلیر در رایانه‌های شخصی نیز به تدریج کم خواهد شد، زیرا با وجود HTML5 و تعداد زیاد دستگاه‌های موبایل و آینده این دستگاه‌ها بعید است که طراحان سایت ها دو نسخه از سایتی طراحی کنند: نسخه‌ای با فلش برای رایانه‌های شخصی و نسخه‌ای بدون آن برای دستگاه‌های موبایل! از طرف دیگر یکی از نکات مثبت فلش در زمینه بازی‌سازی، مستقل از بستر اجرا (cross-platform) بودن آن است. در این زمینه نیز با ورود موتور بازی‌سازی Unity3D و توانایی port کردن بازی به بسترهای مختلف آن، برای فلش رقیب جدیدی در حال ظهور است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن