اخبار اپلاخبار تکنولوژیبلاگ

پارادوکس آیفون ۵: کاملاً شگفت انگیز، مطلقاً ملال آور

«آیفون ۵ برترین تلفن هوشمند دنیا است. با کیفیت‌ترین سخت‌افزار را همراه با چیپ قدرتمند A6 و نمایشگر ۴ اینچی شگفت‌انگیز رتینا دارد. سیستم عامل آن، iOS 6، مست‌کننده‌تر از شراب شعر حافظ است. بدنه فوق نازکش که تماماً از آلومینیوم و شیشه ساخته شده، طاق نصرت طراحی صنعتی است. این تلفن هیچ چیزی نیست… جز شاهکار، شاهکار، و باز هم شاهکار.»

اصلاً بیایید فرض کنیم که جملات فوق سرتاسر درست باشند؛ ولی حتی با این جملات هم نمی‌توان این حقیقت را کتمان کرد که طراحی آیفون ۵ به طرز ظالمانه‌ای ملال‌آور است!

از شما می‌خواهم که در ادامهٔ مطلب با من همراه باشید؛ متن بسیار جالبی را انتخاب کرده‌ام که می‌تواند چشم‌انداز خوبی از گذشته، حال و آینده در اختیارتان قرار دهد.

نکته اول؛ انتظارات

آیفون ۵ بهتر از آیفون ۴S است، ولی نه به طرز چشمگیر بلکه درست به همان اندازه که سایر تلفن‌های موجود در بازار از آن بهتر هستند. عملکرد دستگاه سریع‌تر و نمایشگر بزرگتر شده؛ با قابلیت LTE (که به کار ما ایرانی‌ها نمی‌آید) می‌توان محتواهای آنلاین را بلعید درست همان‌طور که قهرمان‌های وزنه‌برداری، یک پیتزای خانواده را یک لقمه می‌کنند؛ ولی روند تکامل آیفون‌ها به طرز عجیبی شبیه روند تکامل پورشه‌ها شده.

انگار تا ابد قرار است چراغ‌ها و جلوبندی پورشه همین‌طوری باقی بماند و هر آیفون نیز مثل آیفون‌های قبلی. بله طراحی داخلی که بخش مهم‌تر طراحی صنعتی تلفن به حساب می‌آید تغییر کرده ولی مشتریان عادی، معمولاً توجهی به آن نمی‌کنند. برای همین هم هست که ظاهر تلفن‌ها (و اتومبیل‌ها و تقریباً تمام محصولات مصرفی) اینقدر مهم است.

شما هم مثل من پول خرید پورشه را ندارید؟ پس یک مثال دیگر می‌زنم. آیفون را می‌شود به نوعی با تویوتا Prius مقایسه کرد. پریوس یک خودرو دو گانه برقی است. یک شاهکار تکنولوژی که سال به سال بهتر و بهتر می‌شود ولی با این حال پیشرفت‌های آن بسیار آرام است و قرار نیست زندگی شما را به یک باره دگرگون کند یا حتی تجربهٔ کاملاً متفاوتی از نسل قبلی رقم بزند. ولی سواری با آن لذت خاصی دارد.

پارادوکس عجیبی شد! آیفون ۵ می‌تواند همزمان بهترین تلفن موجود در بازار باشد، و البته خیلی خیلی ملال‌آور. و این مطلقاً هیچ ربطی به اپل ندارد، و تماماً مربوط به انتظارات شما است.

نکته دوم؛ سیلی‌های اپل

کسانی که کمی منصف باشند، حتماً اذعان خواهند داشت که اپل با نسخه‌های اول آیپاد، آیفون (و نسل چهارمش)، آیپد و مک‌بوک ایر سیلی‌های بیدارکننده‌ای به گوش مصرف‌کنندگان و رقبا زد. از آن سیلی‌هایی که وقتی در سرمای زیر صفر داریم به خواب مرگ فرو می‌رویم، ما را به خودمان می‌آورند. حتی آیمک سال ۱۹۹۸ هم در نوع خودش سیلی بود. با آن رنگ آبی‌اش به یادمان آورد که کامپیوترها هم می‌توانند انسانی باشند.

همین سیلی‌ها بود که در مقطعی -شاید حتی تا همین الآن- باعث شد این توهم به ظاهر واقعی شکل بگیرد که اپل قرار است همیشه ما را شگفت زده کند، و اصلاً فکر کنیم که این را به ما بدهکار است! وقتی استیو جابز فقید در سال ۲۰۰۷ روی صحنه آمد تا آیفون نسل اول را معرفی کند، حس نوستالژیک اولین چشیدن شکلات به همه دست داد.

آیپد که خیلی‌ها در اوایل به مسخرگی آن را آیفون دوپینگ کرده نامیدند نیز یک ماجراجویی بزرگ دیگر بود. و فقط ظرف مدتی به کوتاهی ۵ سال، اپل تبدیل شد به سیمون بولیوارِ کمپانی‌های تکنولوژیک!!! انتظار ما این بود که در هر مراسم، انقلاب پشت انقلاب پشت انقلاب از اپل ببینیم. کم مانده بود بعضی‌ها به التماس بیافتند: «تو را به خدا! فقط یکی دیگر! فقط یک محصول انقلابی دیگر معرفی کن!»

نکته سوم؛ تمرکز بر خط تولید

مسئله این است که اپل هرگز به طور اتفاقی به سراغ چیزهای جدید نمی‌رود. اینطور هم نیست که فکر کنید در اپل محصولات جدید را پشت سر هم به اتاق پرو می‌فرستند و وقتی طراحی جدید به دلشان نشست، “فقط به خاطر عرضه کردن محصول” آنها را عرضه کنند. (یاد مقوله هنر برای هنر افتادم!)

در عوض، اپل همیشه تمرکز را روی خط تولید محصولاتش گذاشته و با دقتی مثال زدنی، سال به سال ویژگی‌های محصولات خود را بهبود بخشیده و سپس روانه ویترین‌ها کرده. این روش کار، به این معنا است که در طول معرفی چهار یا پنج نسل از یک محصول، تیم طراحی آن محصول به این گرایش داشته که تغییرات نرمی را در آن ایجاد کند؛ که در اینجا تغییر لزوماً به معنای بهبود نیست، بلکه گاهی به بدتر شدن محصول هم انجامیده که می‌شود در این مقوله سلام مخصوصی عرض کرد خدمت نسل سوم آیپاد شافل!

نکته چهارم؛ تکنولوژی عامل انقلاب است

بدون ظهور تکنولوژی‌های غیرگران که امکان به وجود آوردن انقلاب در طراحی صنعتی محصولات را فراهم آورند (مثلاً حافظه فلش ارزان که طراحی آیپاد را زیر و رو کرد یا SSD که تولد مک‌بوک ایر را کلید زد) اپل دلایل اندکی دارد تا بخواهد محصولاتی را که واقعاً محبوب هستند به کلی از ویژگی‌های قبلی بتکاند و چیزی نو بیرون دهد.

در مورد آیفون ۵ که نسل ششم این محصول پرفروش است، از نظر اپل همه چیز آنقدر خوب بوده که نخواهد تغییرات بزرگی که ما به آنها واژه انقلاب را می‌چسبانیم به وجود آورد. بنابراین ماحصل کار می‌شود آیفون ۵ که در اصل شبیه آیفون ۴ ولی کمی کشیده‌تر است. و در ضمن، در کلیت خود همان عناصری را دارد که تلفن‌های سایر کمپانی‌ها هم دارند.

نکته پنجم؛ اثر گربه‌های مقلد

از یک چشم‌انداز متفاوت، می‌توان کاسه و کوزهٔ بی‌رمق بودن طراحی‌های اپل را بر سر رقبا شکست. همه دارند از اپل کپی می‌کنند. نمونه‌های کپی‌شده از مک‌بوک ایر آنقدر زیاد و سطحی هستند که کل دار و دستهٔ اولترابوک‌ها را تسخیر کرده‌اند. Spectre One که دستکتاپ جدیدی از HP است از برخی زوایا با آیمک مو نمی‌زند. و همین‌طور ماجرای محکومیت سامسونگ در دادگاه را هم که از یاد نبرده‌اید؛ خوب شد مایکروسافت آستین بالا زد و به همه نشان داد که می‌شود تبلتی ساخت که شبیه آیپد نباشد.

نتیجه می‌گیریم که شاید کپی‌کاری‌ها، سرانجام تأثیر خود را روی طراحان اپل گذاشته باشد و آنها را کمی تا قسمتی، از انجام نوآوری‌های جدید دلسرد کرده باشد. چرا باید در فضایی که امنیت وجود ندارد، خلاقیت خود را بروز دهند؟

نکته ششم؛ شاید کل تلفن‌های هوشمند ملال‌آور شده‌اند

یک ایده دیگر می‌تواند این باشد که شاید اصلاً گونهٔ تلفن‌های هوشمند دارند خسته کننده می‌شوند! آیا برای همین نیست که کم کم زمزمه‌هایی از دستگاه‌های هوشمند جدیدی مثل عینک هوشمند با قابلیت واقعیت افزوده را می‌شنویم؟

جذابترین تلفن هوشمندی که اخیراً معرفی شده لومیا ۹۲۰ از نوکیا است (به خصوص رنگ زردش!) این جذابیت چند دلیل دارد؛ اول اینکه لومیا ۹۲۰ کاملاً از آیفون متمایز است؛ دوم اینکه نوکیا فقط یک ایستگاه تا مرگ فاصله دارد و باید هر چه در چنته داشته رو می‌کرده؛ و سومین دلیل جذابیت لومیا ۹۲۰، ویندوز فون ۸ است که آخرین و در عین حال بهترین شرط بندی نوکیا برای بازگشت بر سر میز بازی بزرگان بود.

در مقایسه لومیا و آیفون، تلفن نوکیا در مقایسه با گذشتگان خود هم داستان و هم هویتی پشت سر خود می‌بیند. چیزهایی که انگار آیفون دیگر از آنها برخوردار نیست، و فقط می‌توان گفت که نسبت به پدران خود بهتر است.

نکته هفتم؛ انقلاب شاید در جایی دیگر

اپل مطمئناً دوباره ما را به وجد خواهد آورد. منتهی شاید نه در مقولهٔ تلفن‌های هوشمند یا تبلت‌ها. یکی از تئوری‌هایی که به خوبی سقوط نوکیا و ریم را توجیه می‌کند، این است که آنها کمپانی‌های تک محصولی بودند. یعنی فقط یک خانواده از محصولات (تلفن همراه) نقطه قوت آنها بود. و خب مگر برای چند سال متوالی می‌توان در یک حیطه روی سکوی اول ایستاد؟

اگر به کار و بار اپل نگاه کنید، کاملاً به چشم می‌آید که هر از گاهی پرچم‌دار موفقیت‌های این کمپانی، یکی از محصولاتش بوده است؛ در اوایل بازگشت استیو جابز، آیمک‌های تخم مرغی؛ بعد آیپاد؛ سپس مک‌بوک ایر؛ بعد آیفون؛ و در آخر آیپد. کدام کمپانی دیگری را پیدا می‌کنید که در طول ۱۷ سال، این‌چنین تمام رده‌های محصولات را دچار شوک کرده و به جلو رانده باشد؟

پس حالا شاید وقت آن رسیده باشد که اپل در رده محصولات سرگرمی‌ساز خانگی تحولی به وجود بیاورد. شایعات iTV را که شنیده‌اید؟ شاید تحول بعدی در آن مقوله رخ دهد. شاید حیطه‌های فعلی، با این سطح از تکنولوژی‌های امروزی، فعلاً از نظر اپل جای کار بیشتری نداشته باشند. اما بیایید برگردیم سراغ آیفون.

بله، آیفون ملال‌آور شده. ولی نه به این معنا که کیفیت ساخت آن هنوز شما را به وجد نخواهد آورد. اگر آیفون ۵ را جلوی کسی بگذارید که تا به حال هیچ آیفونی ندیده، خواهد گفت که عالی است. ولی برای ماهایی که روندهای تکنولوژیک را دنبال می‌کنیم، آیفون با وجود کیفیتش خسته‌کننده شده و احتمالاً برای سال‌های آینده هم همین‌طور خواهد ماند.

آیا این چیز بدی است؟ بد و خوبش به کنار، این رژهٔ تکنولوژی در جاده زمان است: «انقلاب‌ها تبدیل به تکامل می‌شوند و آن تلفن داخل جیب شما -یا توی ویترین فروشگاه- تبدیل می‌شود به بخشی از زندگی روزمره؛ چیزی که شما فقط از آن استفاده و برای انجام کارها رویش حساب باز می‌کنید؛ و سپس از مقطعی به بعد، به کلی آن را از یاد می‌برید!» آیا این فرآیند، در نوع خودش شگفت‌انگیز نیست.

منبع : نارنجی – برگرفته از wired

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. سلام وقعا خسته نباشيد عالي بود مطلبتون مرسي ولي من شيفتش شدم منم ميخوام اپل ۵ميخوااااااام من طرف دارسرتاپرس شركت اپلم خداوكيلي توهركاريش موفقه ايول به استوجابز بزرگ و كارمنداي هكرش ايول دمشون گرم به اين ميگن اخرتكنلوژي دنيا واقعا خوشكله يلي نازه بازم مرسي باحال بود خبرتون باي

 2. نوشته شما خیلی ملال اور تر از ایفون ۵ بود، در نوشتار خلاصه گویی و صراحت حرف اول را میزند. شما همش مثال زدید و در حاشیه قدم زدید.

 3. با سلام
  به ياد داشته باشيم كه اپل هيچ وقت محصول نهايي خود را روانه بازار نمي كند
  منبع :راه اپل
  با اين حال نو آورترين شركت دنيا است و هر جا نام اپل برده ميشود
  مترادف كيفيت و نوآوري است
  اميدوارم كه همه طرفداران اپل بتوانند هرچه سريعتر آيفون
  جديد را داشته باشند

 4. سلام خسته نباشيد…
  مطلبتون قشنگ بود و لذت بردم…
  اما من خودم مطمئنم كه اپل ۵رو حتماً ميخرم،هرچند تكراري و هرچند از نظر نرم افزاري به قول شما خسته كننده…
  اپل بهترينه،هرچند تو ايران كارايي آنچناني نداره…

 5. مطمئناً روند سريع و رو به رشد اپل، مشتريان را دچار نوعي انتظار بيش از حد نموده است. ايا تا به حال از خود سوال پرسيده ايد كه از يك اسمارت فون چه انتظاري داريد كه ايفون ان را براورده نمي سازد ؟؟؟؟؟!!!!
  در ضمن بهترين روش براي محك زدن كار شركت اپل اين است كه از كاربران ايفون سوال شود: ايا حاضر به كنار گذاشتن ايفون و استفاده از ديگر اسمارت فونهاي موجود در بازار هستند ؟؟؟

  1. سلام دوستان

   افرادی که با ایفون کار کرده اند به جرات میتونم بگم که ۹۹ درصدشون حاضر به قبول کردن تلفن هوشمند دیگه باشن چون به نظر من ایفون خیلی روان هست سیستم عامل خیلی ساده و اسونی داره دوربین عالی حافظه زیاد برنامه و بازیهای سرگرم کننده داره

 6. سلام
  میدونید دوستان از نظره من و خیلیا شرکت اپل مثل یک جزیره میمونه و وقتی توش قرار میگیرید به علت دسترس نبودن خیلی چیز ها شما مجبور به دست یابی چیز هایی که در جزیره وجود دارن میشید
  متنی که نوشتید بسیار زیباست ولی برای کسانی که ایفونو فقط برا کلاسش استفاده میکنند اختصاص داده میشه
  از نظر من اپل یک الفبایی جدا از الفبای دیگر شرکت هاست و کسانی که از اپل واقاً استفاده میکنند از این الفبا لذت میبرند
  شما کدوم شرکتو میتونید نام ببرید که به این اندازه خود محصولاتش به طریق شگفت انگیز و هوشمندانه ای فقط با بلوتوث با هم در ارتباط باشن و بین هم اطلاعات رو ذخیره و یا حتی جابجا کنند بدون این که از شما فرمانی بگیرند؟
  امید وارم بجای اینکه این محصولات عالی رو مورد خطاب قرار بدیمو بهشون اشکال وارد کنیم از این شرکت که واقاً فوق العاده در حال پیشرفته تمجید و سپاسو قدر دانی کنیم

 7. واقعأ مرسي وا سه اين متن جالبتون ،و ايول به شما سيب چه اي ها كه واقعأ شبانه روز دارين واسه ما اپلي هاي ايراني زحمت ميكشيد كه دست رسي راحتتري به برنامه هاي app store داشته باشيم،اما واقعأ آدم نميدونه چي بگه در مورد اپل عزيز كه روز به روز داره روقوايي مثل سامسونگ البته بايد گفت خاين وبي وجدان (سامسونگ) و همچنين htc و sony ووووووو…….
  خداييش ديگه تا ١٠ ساله ديگه هيچ رقيبي نداره
  ايول به استيو جابز كه اپل اين روند رو به رشدش رو مديونه استيو
  روحت شاد استيو عزيز (هميشه در ياد اپلي ها مي موني و عزيزي)

 8. وقعاً مطالب جالب و اموزنده بود
  من يكي از طرف داران اپل هستم
  و اميدوارم طرف داران اپل هر چه
  زودتر اپل ۵ در دست داشته باشن.

 9. دارم ميرم دبي كه اپل ٥ رو خريداري كنم ،خدا كنه فقط زود جل برك شه و از اپليكيشن هاش استفاده كنيم ، دوستان همه ما ها يك سروگردن از بقيه بالاتريم چون با اپل انس گرفتيم مطمئن باشيد اپل تا پايان دنيا صدر هست چون سياست غرب اينو ميخواد.

 10. سلام به دوستان أپلی عزیز
  من با أپل زندگی میکنم
  این أپل۵ کی وارد ایران میشه؟؟ مردیم از دوریش
  درضمن مطالبتون عالی بود
  یه زمان اومدن و قیمت أپل رو به ما خبر بدین ثواب داره

 11. سلام بر همه اپل دوستان،من كه اگه ٥ رو بخرم واسش يه قاب طلا ميخرم ،آخه الان ٤sمن قابش نقرس,اون سامسونگى كه شايان عزيز ميگن همون شركتيه كه ١٠٠٠٠٠٠٠٠٠دلار جريمه شد ,آخه يي

 12. سلام دوست عزيز اپل ٥ تا اواسط دو ماه آينده به بازارهاي ايران مياد البته نه خيلي زياد و قيمت اون بين دوميليون و ششصد تا هفتصد در ايران تخمين زده شده ،فقط مشكلي كه وجود داره تا ماه هاي اوليه از ورور ايفون ٥ اينه كه جل برك نيست و برنامه هاي قانوني رو بايد واسش خريداري كنيد و اين مژده رو هم بدم كه تيم جيل برك دارن براي آي او اس ٦ جل برك رو كامل انجلم ميدن تا ماه آينده، واينكه به سامسونگ بايد بگم برو لباس شويي تو بساز تو رو چه به گوشي

 13. سلام مرسی از این زحمت همیشه چشمم دنبال محصولات اپل بود ولی قدر به خرید نبودم تا یک هفته پیش که ایپد دو خریدم تازه فهمیدم که بیخودی اینهمه وقت چشمم دنبال اپل نبوده واقعا قابل مقایسه نیست وقابل تحسین هست

 14. یه سوال ، اگه یک سری آدم آخر پول دار، دکتر، مهندس سطح بالا ، و یه آمریکایی معمولی ، و یه ایرانی معمولی ،! سر میز یه کنفرانس باشن ،بیشتر گوشی هایی که رو میز گذاشتن چیه ؟؟
  واقعاً دیگه ملال آورشد!!!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن