اخبار اپلاخبار تکنولوژیبلاگ

اپل مانع ارائه نقشه گوگل برای iOS 6

نقشه گوگل در آی-او-اس ۶

تا کنون بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر سیستم عامل آی او اس به نسخه ۶ آپگرید کرده اند. نسخه ای که فاقد اپلیکیشن گوگل مپز است و روی آن اپلیکیشن نقشه جدید اپل قرار دارد که به خاطر اشتباهات و کمبودهای زیاد اش مورد نکوهش کاربران قرار گرفته است. تابحال این‌طور به نظر می‌رسید که این کمپانی گوگل است که قصد ندارد اپلیکیشن جداگانه‌ای را برای آخرین نسخه از سیستم عامل موبایل اپل ارائه کند تا به این وسیله از اپل زهر چشمی گرفته باشد.

ولی ساعاتی بعد این خبر به روز رسانی و تکمیل شد. در حقیقت آقای اریک اشمیت (رئیس هیئت مدیره گوگل) به خبرنگاران گفته: «ما هنوز هیچ کاری با اپلیکیشن گوگل مپز نکرده‌ایم. این اپل است که باید آن را تأیید کند، انتخاب با آنها است.» او سپس اظهار نظر درباره این موضوع را به مدیران اپل واگذار کرد.

اما گزارش جداگانه‌ای هم به دست آمده که خبر می‌دهد گوگل به فاصله‌ای کوتاه پس از کنفرانس توسعه‌دهندگان اپل، از قصد این کمپانی برای جایگزینی اپلیکیشن پیش فرض گوگل مپز با اپل مپز خبر یافته و امکان ساختن اپلیکیشن جدید در این فاصله اندک ممکن نبوده، بنابراین حتی در صورت موافقت اپل با ارائه آن، باز هم باید تا چند ماه صبر کرد. اینجا است که جمله «ما هنوز هیچ کاری با اپلیکیشن گوگل مپز نکرده‌ایم» از اریک اشمیت، معنای بهتری پیدا می‌کند.

حرکت به سوی ساخت نقشه اختصاصی اپل، ناشی از اختلاف‌های زیاد میان اپلیکیشن گوگل مپز برای iOS و اندروید بود که اپل را واداشت تا خودش آستین بالا بزند. از این رو کمی سخت به نظر می‌رسد که اپل بعد از هموار کردن سختی‌های این کار به خود، با بازگشت گوگل مپز به iOS موافقت کند، به خصوص که یک سال هم از قرارداد طرفین در این مورد باقی مانده بود. با این حال هنوز چیزی قطعی نیست و باید منتظر گذشت زمان و تصمیم‌گیری سران کوپرتینو ماند.

اما اگر هم این کمپانی با ارائه اپلیکیشن جداگانه گوگل مپز موافقت کند دو نکته باقی می‌ماند؛ نخست این که فرآیند طولانی تأیید اپلیکیشن‌های iOS قطعاً باعث خواهد شد که تا زمستان این اپلیکیشن را نبینیم. و دوم اینکه مشخص نیست که آیا گوگل همچنان آن را به رایگان ارائه خواهد کرد و یا اینکه برای فروش در اپ استور قرار می‌دهد.

منبع : نارنجی

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن