اخبار اپلبلاگ

نمایشگر بزرگتر برای آیفون؟

حتماً واژه‌ی فبلت (Phablet) به گوشتان خورده است. فبلت از ترکیب دو واژه‌ی فون و تبلت ایجاد شده و به محصولاتی که حد واسط بین گوشی‌ها و تبلت‌ها هستند گفته می‌شود. صفحه نمایشی بزرگ‌تر از گوشی‌ها و کوچک‌تر از تبلت‌ها در این دسته از محصولات به کار می‌رود. اپل با وجود اینکه آیفون‌ها و آیپدهای خود را با موفقیت طراحی و روانه‌ی بازار کرده، تاکنون هیچ فبلتی عرضه نکرده است. اما سوال این است که با وجود موفقیت فبلت‌ها در سال ۲۰۱۲ و ادامه‌ی آن در سال ۲۰۱۳، آیا باید منتظر باشیم که اپل یک آیفون بزرگ‌تر یا یک فبلت عرضه کند یا نه؟ ببینیم تیم کوک، مدیر اپل چه پاسخی می‌دهد.

یکی از تحلیل‌گران از تیم کوک سوال زیرکانه‌ای در مورد فبلت‌ها پرسیده است، او از عبارت «گوشی‌هایی با صفحه نمایش بزرگ» استفاده کرده و پرسیده که آیا اپل قصد تولید چنین محصولاتی را دارد یا نه؟ تیم کوک با نگرانی و به هم ساییدن دندانش چنین پاسخ داده است:

همان‌طور که می‌دانید آیفون ۵ با صفحه نمایش رتینای ۴ اینچی عرضه شده است که در صنعت، پیشرفته‌ترین صفحه نمایش است.

و در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که آیفون ۵ صفحه نمایش بزرگ‌تری دارد و در عین حال طوری طراحی شده که استفاده‌ی یک دستی از آن، همان‌طور که کاربران می‌خواهند، ساده و راحت باشد.

قطعاً گوشی‌هایی که صفحه نمایش بزرگ دارند را نمی‌توان با یک دست، به سادگی مورد استفاده قرار داد. مثالی بزنیم، گلکسی اس ۲ با صفحه نمایش ۴٫۲۱ اینچی و آیفون ۴ را در تصویر زیر بنگرید:

no-phablets-tim-cook-mid

بخش سبز رنگ ناحیه‌ای را نشان می‌دهد که می‌توان با استفاده از انگشت شست لمس کرد، البته توجه کنید که گوشی را با یک دست گرفته‌اید. مشخص است که دسترسی به تمام آیکون‌ها و حتی گوشه‌های صفحه در صفحه نمایش ۳٫۵ اینچی آیفون ۴ ممکن است اما در مورد گلکسی اس ۲ خیر.
نکته‌ای که تیم کوک قصد اشاره به آن را داشته این است که افزایش قطر صفحه نمایش آیفون‌ها باید بالاخره در نقطه‌ای متوقف شود و احتمالاً در این نقطه آیفون ۵ با صفحه نمایش ۴ اینچی خود قرار گرفته است.

در گذشته ممکن بود از استیو جابز شنیده باشیم که یک ایده بد و حتی احمقانه است و چندی بعد ببینیم که او همان ایده‌ی بد را خوب و کاربردی قلمداد می‌کند. تیم کوک چنین عکس‌العمل‌هایی نداشته و همیشه با دقت به حرکات و توجه رقبا و وضعیت کمپانی اپل اندیشیده است. با روندی که اپل در این مدت طی کرده بعید است که طرح جدیدش برای گوشی‌های بعدی را عجولانه و سریع رو کند.
از طرف دیگر آیپد مینی در خانواده‌ی تبلت‌های اپل دیده می‌شود. تبلتی جمع و جور با صفحه نمایش ۷ اینچی، اگر امکان تماس تلفنی هم به آن اضافه می‌شد، حال می‌توانستیم آن را یک فبلت بزرگ قلمداد کنیم.
علی‌رغم شایعات موجود در مورد آیفون بزرگ‌تر، سخن تیم کوک به نظر منطقی می‌رسد و شاید اپل سراغ صفحه نمایش بزرگ‌تر نرود.

از zoomit

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن