اخبار اپل

قدم بعدی اپل جمع‌آوری اطلاعات ژنتیکی افراد برای پیشرفت علم است

در آینده‌ای نزدیک کاربران آیفون قادر خواهند بود تا تمام اطلاعات دی ان ای خود را در جیبشان با خود همه جا همراه داشته باشند تا به راحتی و در زمان لازم مورد درمان قرار گیرند، این قدم بزرگ در گرو اجرای طرح‌های جدید اپل است. اپل در تلاش است تا با کامل‌تر کردن بسته‌ی تحقیقاتی (ResearchKit) خود که به هدف جمع‌آوری اطلاعات سلامت و تندرستی کاربران آیفون و اپل واچ طراحی شده، قابلیت جمع‌آوری اطلاعات ژنتیکی را نیز در رویداد ماه بعد خود رونمایی کند.

 1

 

جمع‌آوری اطلاعات ژنتیکی افراد کمک شایانی به: جلوگیری از درمان‌ ها و تجویز اشتباه که بیمار به آن آلرژی داشته باشد، در اختیار قراردادن اطلاعات با ارزشی به دانشمندان که جمع‌آوری آن‌ها نیازمند صرف سال‌ها زمان و هزینه بوده، پیدا کردن راحتتر اقوام و افرادی که نسبت ژنتیکی باهم دارند و… خواهد کرد. افراد نزدیک به این پروژه‌ ابراز کرده‌اند که اپل قصد دارد این ویژگی جدید را در تاریخ ۸ ژوئن که زمان برگزاری کنفرانس سالانه‌ی توسعه‌ دهندگان این قول کوپرتینویی است رونمایی کند، به گفته‌ی این افراد خود اپل این اطلاعات را جمع آوری یا بررسی نمی‌کند اما افراد می‌توانند اطلاعات ژنتیکی خود را به راحتی اشتراک گذاشتن مکان رهیابی نقشه‌ی گوشی، با دوستان خود به اشتراک بگذارند.

10-03-15_ResearchKit

بسته‌ی تحقیقاتی اپل به توسعه دهندگان اپ‌ ها اجازه خواهد داد تا با کمک گرفتن از تمامی امکانات گوشی از جمله نمایشگر لمسی، میکروفون و سایر سنسورهای موجود، اطلاعات مفیدی برای مثال برای درمان بیماری پارکینسون به دست آورند. این بسته تحقیقاتی به قدری زود محبوب شد که توانست در عرض ۲۴ ساعت از بین ۱۱ هزار کاربری که با این برنامه‌ی اپل همکاری کرده بودند، اطلاعات با ارزشی را در مسیر درمان بیماری‌های قلبی عروقی در اختیار دانشگاه استنفورد قراردهد، Alan Yeung مدیر بخش پزشکی این دانشگاه در مورد این اتفاق بزرگ گفته بود که برای بدست آوردن این تعداد افراد و اطلاعات از آن‌ها لااقل نیاز داشتیم تا از ۵۰ مرکز خدمات پزشکی مختلف در سرتاسر کشور کمک بگیریم.

اطلاعاتی که از ژن افراد بدست می‌آید در اختیار آکادمی‌های همکار با این پروژه قرار می‌گیرد تا به کمک محاسبات ابریِ دانشمندان تحلیل شوند اما پیش از آن، کاربران می‌توانند اطلاعات خاصی از ژن‌های خود را توسط اپ تندرستی آیفون روی گوشی‌های خود مشاهده کرده و یا به اشتراک بگذارند. بیش از ۷۰ نوع اطلاعات سلامت افراد روی اپ تندرستی گوشی‌های آیفون قابل کنترل و ذخیره است.

منبع: وبسایت نوچه

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن