اخبار اپل

اپل تأیید کرد که هسته iOS 10 را عمداً رمزگذاری نکرده است

اواخر این هفته خبری عجیب در مورد تازه‌ترین نسخه از سیستم عامل شرکت بزرگ اپل منتشر شده که منجر به شوکه کردن بسیاری از کاربرها، توسعه دهنده ها و سایر اشخاصی که پیگیر اخبار فناوری هستند شد. محققان MIT Technology در تحقیقی متوجه شدند که نسخه آزمایشی iOS 10 که به تازگی برای توسعه دهندگان اپل منتشر شده دارای یک هسته کاملاً رمز گذاری نشده است. بعد از انتشار این خبر بسیاری به سراغ بررسی این سیستم عامل رفتند تا هسته آن که به نوعی اصلی ترین بخش و به قول معروف قبل تپنده iOS 10 است را بررسی کنند و دریابند که این خبر غیر قابل باور تا چه حد صحت دارد.

در ابتدا گمانه زنی های بسیاری در مورد اینکه آیا اپل این کار را از روی عمد انجام داده و یا چیزی جز یک سهل انگاری نرم افزاری نیست زده شد. زمانی که این هسته کد گذاری نشده باشد، می تواند درهای ورود برای هر گونه استفاده مفید و یا حتی غیر مفید و مخرب را باز گذاشته و اطلاعات مهم کاربر را به راحتی در اختیار افراد سودجو قرار دهد. از طرفی هم ممکن بود که این کار به هدف بررسی های بیشتر صورت گرفته باشد و در نهایت به امنیت بیشتر در نسخه نهایی بینجامد.

اما خود اپل دست به کار شد و در اظهار نظری رسماً تأیید کرد که این کار را کاملاً با هدف قبلی انجام داده است. همانطور که انتظار می رفت این هسته رمزگذاری نشده حاوی هیچگونه اطلاعات شخصی و مهم کاربر نیست و به منظور ایجاد تغییرات مفید به این صورت قرار داده شده است. یکی از سخن گوها اپل اینگونه توضیح می دهد که:

حافظه این هسته حاوی هیچ‌گونه اطلاعاتی مربوط به کاربر خود نیست و هدف ما از کد گذاری نکردن آن این است که قادر به بهینه سازی عملکرد این سیستم عامل باشیم بدون اینکه هیچ آسیبی به امنیت کاربر وارد شود.

پس می توان گفت که ماجرا همین جا ختم به خیر شد. این کار حتماً از دید اپل مزایای بسیاری خواهد داشت که شاید هر کسی از آن ها اطلاع نداشته باشد اما نکته جالب این است که اپل در مورد این حرکت خود هیچگونه مخفی کاری نداشت و حتماً برنامه های خوبی برای آینده سیستم عامل خود در نظر گرفته است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن