اخبار اپل

اپل با عرضه iOS 9.3.4 چوب لای چرخ جیلبریک بازها کرد

اواخر روز پنجشنبه بود که اپل اقدامی غیر منتظرانه دست به انتشار یک نسخه جدید از iOS 9 تحت نام iOS 9.3.4 زد. این به روزرسانی که با جمله "بهینه سازی امنیتی بسیار مهم" عرضه شد، در کارنامه نحوه عرضه به روزرسانی های این شرکت تقریباً بی سابقه بود. بعد از گذشت حدود یک ماه از معرفی iOS 10 و حدوداً سه هفته پس از عرضه نسخه نهایی iOS 9.3.3، کمتر کسی فکر می کرد که یک نسخه جدید دیگر به خانواده iOS 9 ها اضافه شود. اما اپل با هر چیزی هم شوخی داشته باشد با امنیت سیستم عامل خود و به خصوص در روند کوتاه کردن دست جیلبریک سازها و استفاده کنندگان این ابزارها اصلاً شوخی ندارد.

در حقیقت عرضه iOS 9.3.4 همخوانی بسیار خوبی با زمان عرضه نسخه نسبتاً پایدار جیلبریک iOS 9.3.3 توسط تیم پانگو داشت و تنها هدف اپل هم پچ کردن و از کار انداختن این جیلبریک بوده است. اپل همچنان iOS 9.3.3 را ساین می کند به این معنا که کاربرانی که علاقه به استفاده از دستگاه جیلبریک شده دارند و احتمالاً به صورت تصادفی دستگاه خود را به iOS 9.3.4 به روزرسانی کرده اند، می توانند تا فرصت هست با دانگرید کردن به iOS 9.3.3 دستگاه خود را جیلبریک کنند.

البته لوکا تودسکو که نفر اول خط جیلبریک کنندگان نسخه های مختلف سیستم عامل اپل است، تاکنون توانسته نسخه های آزمایشی iOS 10 را جیلبریک کند و حتی امروز ویدیوی را از یک نسخه آیفون جیلبریک شده ای که به iOS 9.3.4 به روزرسانی شده بود منتشر کرد. این یعنی که این جنگ همچنان ادامه دارد.

 

Luca-Todesco-iOS-9.3.4-jailbroken-593x791

 

جلبریک یک داستان موش و گربه میان اپل و برخی از توسعه دهندگان این شرکت است. اپل قصد دارد تا بالاترین پایه و سطح از امنیت را برای دستگاه های خود فراهم کند اما این افراد و طرفدارانشان مایل هستند تا یک تجربه آزاد تری را از نحوه استفاده از این دستگاه ها در اختیار داشته باشند. اپل معمولاً بلافاصله بعد از هر بار جیلبریک شدن سیستم عاملش یک نسخه جدید که این ابزار را از کار بیندازد عرضه می کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن