اخبار اپل

چرا کاربران باید هر چه سریع تر دستگاه خود را به iOS 9.3.5 به روزرسانی کنند؟!

اواخر روز پنجشنبه هفته قبل اپل یک نسخه جدید از iOS 9.3 را با نام iOS 9.3.5 به صورت عمومی در اختیار تمامی کاربران خود قرار داد. این به روزرسانی حدود یک ماه بعد از عرضه iOS 9.3.4 و چند هفته پیش از عرضه نسخه نهایی iOS 10 عرضه شده و همه کاربرها قادر خواهند بود تا به صورت هوایی (با مراجعه به قسمت General > Software Update) دستگاه خود را به روزرسانی کنند. اما علت اینکه اصلی عرضه این به روزرسانی چه بوده؟

اپل iOS 9.3.4 را با تمرکز خاصی بر روی بهینه سازی و رفع نواقص امنیتی به ویژه به هدف از بین بردن ابزارهای جیلبریکی که عرضه شده بودند منتشر کرد. اما گویا بعد از عرضه آن نسخه، مشکلی پیش آمده بوده که این شرکت بزرگ به ناچار یک نسخه جدید را در اختیار کاربران خود قرار داده است. iOS 9.3.5 یک حفره امنیتی خطرناک را از بین می برد که گویا قادر است دستگاه کاربر خود را بدون اجازه جیلبریک کرده و به تمامی اطلاعات حساس وی دسترسی پیدا کند.

به نوشته نیویورک تایمز سه حفره امنیتی در iOS 9.3.5 از بین می روند که هر سه توسط گروه NSO برای جیلبریک کردن آیفون ها و تداخل در ارتباطات آن ها ساخته شده بوده اند. در یک تحقیق که توسط Lookout انجام شده مشخص شد که بدافزار گروه NSO که Pegasus نام دارد، به شدت پیچیده بوده و به طرز ماهرانه ای خود را از طریق یک پیام متنی روی دستگاه کاربر نصب می کند. این حفره امنیتی که در تاریخ ۲۱ مرداد کشف شده بود، مشخص شد که از طریق یک پیام متنی برای شخصی که مدافع حقوق بشر است ارسال شده تا او هم بدون اطلاع، بر روی لینک ارسال شده کلیک کند تا این بد افزار با جیلبریک کردن دستگاه او، به اطلاعات بسیار حساسی نظیر تماس های تلفنی، پیام های متنی، تماس های فیس تایم، ایمیل ها و … دسترسی پیدا کند.

به گفته Lookout پگاسوس پیشرفته ترین حمله ای است که تا به حال کشف شده و با استفاده از رمز گذاری قدرتمند خود می تواند به راحتی مخفی بماند. احتمال داده شده که پگاسوس از سال ها پیش متولد شده بوده و حتی شواهدی از حضور آن از زمان iOS 7 هم وجود دارد. بعد از اینکه Lookout اپل را از حضور این بد افزار آگاه کرد، این غول کوپرتینویی ظرف مدت ۱۰ روز iOS 9.3.5 را آماده و عرضه کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن