هر از چند گاهی تصاویری از زندان‌های مدرن و مجلل کشورهای توسعه یافته منتشر میشود که تنها شباهتشان با ذهنیت مخوفی که از زندان داریم، آزاد نبودن ساکنین‌اش است. به عقیده‌ی خیلی‌ها، محصولات اپل یکی از همین زندان‌های لوکس است. آیفون از بیشتر تلفن‌های همراه موجود در بازار زیباتر، سبکتر، سریعتر، قدرتمندتر و به لحاظ امنیت در برابر بدافزارها، شاخص‌ترین گزینه موجود است اما رسیدن به این سطح از امنیت و حفظ کردن آن، در بستر یک محیط بسته محقق شده است. 

بسته بودن سیستم عامل آزادی کاربران را کاهش میدهد. عدم امکان دسترسی به فایل‌های سیستمی، محدود کردن کانال‌هایی که کاربر میتواند محتواهای دستگاهش را کنترل کند و ملزم کردن کاربر به دریافت کردن اپلیکیشن برای آيفون و آیپد، از appstore نمونه‌هایی از این محدودیت‌ها است. 

برای کاربر ایرانی این موارد مشکلات بیشتری ایجاد میکند. دسترسی به اپ‌استور از ایران دشوار است و برای دریافت برنامه‌ از آن حتما باید شناسه‌ی اپل (Apple ID) وجود داشته باشد؛ ساختن شناسه اپل هم دردسرهای خاص خودش را دارد.همچنین امکان خرید اپلیکیشن‌های پولی هم جز با کارت‌های ارزی فراهم نیست.

البته برای دور زدن این موارد راه‌هایی وجود دارد.مثلا میتوانید با جیلبریک کردن تلفنتان، به فایل های سیستمی دستگاه دسترسی پیدا کنید و به راحتی برنامه نصب کنید و سیستم‌عامل را شخصی‌سازی کنید. البته به محض جیلبرک، امنیت دستگاه در معرض خطر قرار میگیرد و در برابر بدافزارها به شدت آسیب‌پذیر میشود. به طور کلی جیلبرک‌ برای کاربر عادی کار درستی نیست و هزینه‌های آن بیشتر از سودش است. 

اشخاصی هستند که در ازای دریافت مبالغی، و با استفاده از اپل‌آی‌دی خودشان، تعداد زیادی اپلیکیشن روی گوشی نصب میکنند. اینجا کاربر بازهم زندانیِ محیط بسته iOS است و صرفا با هزینه کردن مبالغ بیشتر و غیر ضروری، شدت اثرگذاری این محدودیت‌ها را کاهش داده.

شاید فکر کنید برای کاربران آیفون، تحمل کردن این محیط بسته امری اجتناب ناپذیر است اما خوشبختانه این طور نیست و راه حلی به نام سیبچه وجود دارد. سیبچه، بازارچه‌ي ایرانی اپلیکیشن‌های iOS است که میتواند بسته به نیاز شما، در نقش مکمل و یا جایگزینی برای اپ‌استور استفاده شود.

سیبچه برای نصب نیازی به جیلبریک ندارد، از امنیت بالایی برخوردار است و از راههای قانونی و مورد تایید اپل برای فعالیت استفاده میکند. برای دریافت سیبچه کافی است با آیفون یا آیپدتان به sibche.ir بروید.پس از دریافت سیبچه و ایجاد حساب کاربری؛ که فرایندی ساده، سریع و رایگان است، به خدمات سیبچه دسترسی پیدا میکنید. دریافت برنامه‌ها از سیبچه با سرعت مناسب و بدون وقفه انجام میشود. بخشی برای مدیریت برنامه‌هایی که دریافت میکنید هم وجود دارد که امکان توقف و ادامه دانلود را به شما میدهد. برای برنامه‌هایی که که رایگان نیستند هم امکان خرید با استفاده از سیستم شتاب پیشبینی شده.همچنین برنامه‌هایی که به خاطر تحریمها امکان عرضه در اَپ‌استور را ندارند مثل موبایل بانکها یا نرم افزار واقعیت افزوده همشهری تنها از سیبچه میتوان دریافت کرد.

با وجود تمام این مزایا، سیبچه نقاط ضعفی هم دارد. اپلیکیشن‌های ارائه شده در سیبچه با وجود رشد بسیار خوبی که داشته‌اند هنوز از اپ‌استور کمترند، اپ‌های خارجی غیررایگان نیز به دلیل پایبند بودن سیبچه به قانون حق مولف در سیبچه پیدا نمیشوند. همچنین لذت دریافت کردن اپلیکیشن‌ها از منبع دست اولشان هم چیزی است که خیلی‌ها به این راحتی ها از آن نمیگذرند. این موارد باعث میشود که برای بعضی از کاربران اعلام استقلال کامل از اپ‌استور چندان کار راحتی نباشد، از سوی دیگر به هیچ وجه نمیتوان منکر افزایش کارایی آيفون و آیپدی که به سیبچه مجهزند شد.برای بهره‌مند شدن از امکانات فوق‌العاده‌ی محصولات اپل و در عین حال تسلیمِ محدودیت‌های اعمالی‌اش نشدن، پیشنهاد میکنیم که یک گاز به سیب طراحی شده در کالیفرنیا و گازی دیگر به سیبچه وطنی بزنید!   

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن