بلاگ

آیفون گران می‌شود یا گران‌تر؟

آیفون گران می‌شود یا گران‌تر؟ برای ما که دنبال کننده‌ی تکنولوژی هستیم هیچ چیز نگران‌کننده‌تر از قیمت تمام‌شده نیست. در ادامه خواهید خواند که چه تغییراتی در عوارض گمرکی ورود تلفن همراه مسافری رخ داده است.

شایعه‌ها دربارۀ گران‌شدن گوشی تلفن همراه

شایعات این روزها در مورد ماجرای افزایش قیمت موبایل به دلیل تغییرات سیاست رجیستری تلفن همراه (همان موبایل خودمان) همه را نگران کرده، برای همین می‌خواهیم این‌بار کمی دقیق بگوییم که چه اتفاقی افتاده و چه اتفاقی ممکن است بیفتد.

ولی خیال‌تان کمی راحت باشد، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز یا مصوبات مربوط به تلفن همراه (همان موبایل خودمان) هیچ چیز را گران‌تر نکرده است.

طرح رجیستری به گران‌شدن موبایل می‌انجامد؟

قبل از هر چیز باید بدانید که پیش از این اوضاع از چه قرار بود:

طرح رجیستری تلفن همراه برای مبارزه با قاچاق کالا شروع به فعالیت کرد چرا که بخش قابل توجهی از گوشی‌های موبایل موجود در کشور به صورت قاچاق وارد می‌شدند.

پس طرح رجیستری فعال شد و دو راهِ مشخص برای ورود موبایل به کشور تعریف کرد:

  • راه اول پرداخت عوارض قانونی توسط واردکننده و:
  • راه دوم برای مسافرانی که ممکن بود به همراهِ خود یک گوشی موبایل آورده باشند.

از آن‌جا که ما همه‌مان از گروه دوم‌ایم و اتفاقی هم که افتاده است مربوط به همین راه دوم پس بهتر است بدانید در این شکل دوم هر مسافری که وارد کشور می‌شد می‌توانست با پرداخت ۶ درصد از قیمت گوشی موبایلی که با خود آورده آن را از سامانه‌ی گمرک جمهوری اسلامی رجیستر کند و در پرداخت این ۶ درصد ۸۰ دلار تخفیف داشت و مابقی را نیز با نرخِ هر دلار ۴۲۰۰ تومان پرداخت می‌کرد.

بداقبالی برای مصرف‌کنندگان: سوءاستفاده از امکان ورود مسافری گوشی تلفن همراه

اما اتفاقی که بعد از آغاز طرح رجیستری برای تلفن همراه مسافری افتاد این بود:

به دلیل نوسان عجیب قیمت دلار در سال قبل و رانت‌جویی واردکنندگان متخلف با ارز ۴۲۰۰ تومانی، واردات با رکود مواجه شد و ورود موبایل توسط مسافران به تدریج بر واردات تجاری غالب شد.

این یعنی در دو ماهِ ابتدایِ امسال حدود ۲ میلیون دستگاه تلفن همراه توسط مسافران ثبت شد و با کمی فکر کردن متوجه خواهید شد که این عدد چندان منطقی نیست.

در حقیقت گوشی موبایل همچنان به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شد و واردکنندگان غیرقانونی با استفاده از پاسپورت دیگران و به شیوه‌ی مسافری اقدام به رجیسترِ گوشی‌های خود می‌کردند.

شاید بد نباشد بدانید که پیدا کردن چنین پاسپورت‌هایی احتمالا کار سختی نباشد، شما فقط کافی است به تعداد زائرین ایرانی در ایام حج و اربعین فکر کنید تا مطمئن شوید.

اتفاقی که می‌گویند افتاده چیست؟

این روزها موبایل در حال گران شدن است و می‌گویند علت آن افزایش عوارض ورود گوشی مسافری به ۲۶ درصد است، هرچند چنین خبری صحت ندارد اما کاملا هم دروغ نیست.

وارداتِ گوشی به شکل مسافری طبق نامه‌ای که در زیر می‌بینید تغییر کرده و دیگر خبری از معافیت ۸۰ دلاری یا ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست ولی برای آن راه اولی که در بالا گفتیم هیچ اتفاقی رخ نداده است.

حذف نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی در محاسبه حق گمرکی ورود تلفن همراه مسافری

این فقط یعنی این که شما اگر بر حسب اتفاق با یک گوشی آیفون ۱۱ پرو از نوع Max با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت وارد کشور شوید باید ۶ درصد از مبلغ آن را که چیزی نزدیک به ۹۰ دلار می‌شود به گمرک پرداخت کنید تا گوشی موبایل‌تان رجیستر شود.

حذف معافیت ۸۰ دلاری گمرکی واردات گوشی مسافری و ارز ثانویه

و برای این که این متن شبیه سریال‌های تلویزیونی تمام نشود بهتر است اتفاقی که ممکن است بیفتد را هم بگوییم که موافقت وزارت صنعت معدن و تجارت با افزایش ۲۶ درصدی واردات گوشی برای مسافران است که هنوز برای تایید به هیئت وزیران ارسال نشده.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

  1. مثل که شما تو باغ نیستی ! الان رجیستری ایفون ۱۱ پرو مکس ۲۵۶ حدود ۲۱۰۰ هست ولی شما داری میگی ۵۱۲ حدود ۹۰ دلاره که یعنی ۱تومن!!
    کاملا دورید از جریان!!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن